Domain Haberleri

SpaceX’in Uydudan İnternet Projesi

SpaceX Uydu İnternet Projesi

ANKARA (domainog) — Yakın geçmişte X.com alan adını tekrar satın almasıyla gündeme gelen Elon Musk bu kezde “düşük maliyetli internet”in hedeflendiği, yaklaşık 10 milyar dolarlık bir tanıtım maliyetinin olacağı öngörülen ve 2015 yılından beri üzerinde çalıştığı “Uydudan İnternet Projesi” ile yeniden gündeme oturacak gibi görünüyor. Projeye ilişkin olduğu düşünülen Starlink ismine ilişkin başvurulan patent dosyası buradan incelenebilir.

Peki “bu bir fırsata dönüştürülebilir mi” diye düşünüp hemen ufak bir arayışa girdim. Acaba içinde “starlink” geçen yeni alan adı kayıtları var mı? Ve sonuç;

22 Eylül’de kayıt edilen 4 alan adı

1 starlink.world world 8
2 starlink.space space 8
3 bluestarlink.com com 12
4 starlinkinternet.com com 16

21 Eylül’de kayıt edilen 12 alan adı

1 starlink.vip vip 8
2 starlink.biz biz 8
3 starlinka.biz biz 9
4 5starlinks.biz biz 10
5 wwwstarlink.com com 11
6 freestarlink.com com 12
7 starlinkfree.com com 12
8 fivestarlinks.biz biz 13
9 mynorthstarlink.biz biz 15
10 starlinkrentals.biz biz 15
11 mynorthstarlinks.biz biz 16
12 starlinkworldwide.biz biz 17

13 Eylül’de kayıt edilen 1 alan adı

1 starlinkforeigneducation.com com 24

Bir iki hafta daha geri gittim ama bir sonuç yok.

 

DOMAINOG: Eğer isim bu olacaksa adamlar zaten alacaklarını almışlardır diye düşünüyorum. Ama yine de “şunu akıl etmemişlerdir” diye öngördüğüm bir isim alınmamış. Markalarına dokunmuyor ama bence almış olmalıydılar. Kısmet bizeymiş. 🙂 Bunu şöyle düşünün: “uydu” ya da “uydudan internet nokta com” (tabi ki bu değil). Sonuçta bu pazar büyüyecek ve sadece SpaceX yok, başkaları da yatırım yapmaya devam ediyor. Haber detaylarını ilk olarak GeekWire’den görmüştüm ama çizgisini ve dilini beğenerek ara ara takip etmeye çalıştığım dijitaller.com sitesinden Türkçe olarak bilgi alabilirsiniz. Proje detayları, domainog alanının dışında olduğu için yer vermedim. (22 Eylül 2017)

 

GÜNCELLEME

8 Kasım 2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Space X’in CEO’su Elon Musk’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. 1 saat 10 dakika süren görüşme, basına kapalı olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın;

Elon Musk Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldi, yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması, bunu konuştuk.

dedi. Ayrıntılar hakkında detaylı bilgi için ntv.com.tr.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Elon Musk
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Elon Musk (Fotoğraf: ntv.com.tr)

 

domain haberleri