Domain Haberleri

Suudi Arabistan: Kadınların Alan Adı Kaydetmeleri Serbest Olacak

By , - Domain Haberleri - .
Saudi Arabia

CAYMAN (domaingang) — Suudi Arabistan’daki kadınlar için büyük bir haber. Geçen ay nytimes‘ın geçtiği bir habere göre de Suudi Arabistan 2018 Haziran’da kadın sürücü yasağını da kaldıracağını duyurmuştu. Aynı hak şimdi de alan adları için görünüyor.

Şu ana kadar bir erkek gözetim memurunun iznine ihtiyaç duyularak gerçekleşen kayıt işlemlerini artık kendi kendilerine yapabilecekler.

Haberde, Suudi Arabistan’da şu anda 750’den fazla erkek alan adı yatırımcısı olduğu, sektöre kadınların da girmesiyle rekabetin artacağı yazıyor.

Görünen o ki Suudi Arabistan 20. yüzyılda toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki küresel gelişmeleri atlatarak 21. yüzyıla doğru ilerliyor.

 

DOMAINOG: Suudi Arabistan’ın kullandığı uzantı “.sa” (com.sa, edu.sa, sch.sa, gov.sa, med.sa, net.sa, org.sa, pub.sa). Halkın İnternet’e erişimine 1997’de izin verilmiş. Okuryazarlık oranı % 91 olan kadınların oy kullanmaları bile ilk kez 2015 yılında gerçekleşmiş. Suudi Arabistan’da yaşı kaç olursa olsun bütün kadınlar, bir erkek veliye sahip olmak zorunda. Tüm bunlar göz önüne alındığında bir alan adını, bir veliye ihtiyaç duymadan kendi üzerlerine kayıt ettirebilmek oldukça radikal bir değişim olsa gerek.

 

Kaynak1domaingang.com/domain-news/saudi-arabia-women-now-allowed-to-register-domain-names/

Kaynak2en.wikipedia.org/wiki/Women%27s_rights_in_Saudi_Arabia

domain haberleri
Diğer ilgili haberler