Domain Haberleri

TNP.com’un UDRP’deki şikayeti reddedildi

By , - Domain Haberleri - . Etiketler:

Nisan başında TNP.com UDRP dosyalama hakkında yazmıştım. Şikayet reddedildi ve alan adı sahibi bu değerli alan adını elinde tutacak. Alan adı sahibi avukat John Berryhill tarafından temsil edildi. Bir UDRP şikayetini elde etmek için, şikayet sahibinin, alan adının bir ticari markayla aynı veya kafa karıştırıcı bir şekilde benzer olduğunu, alan adı sahibinin alan adı üzerinde hak veya meşru menfaatleri olmadığını ve alan adı kaydedildiğini ve bunun kötü niyet barındırmasından dolayı kanıtlanmaya ihtiyaç duyduğu üzerine.

Alan adı sahibi alan adını korumak için yeterli olsa da, panel haklarını veya meşru çıkar yönünü de yöneteceğine karar verdi. Kararda kullanılan dil, üç harfli “.com” alan adına sahip alan adı yatırımcıları için iyi bir örnek:

Panel’in ‘6.A’ ve ‘6.C’ bölümleri altındaki bulgular ışığında, Panel’in bu konuyu herhangi bir uzunlukta ele alması gerekli değildir. Bununla birlikte, Panel, kötü niyetle ilgili kararının bölümünde, Davalı’nın “şüpheli ve ticari markalarını hedef almadan çok sayıda potansiyel anlam taşıyan, üç harfli bir alan adı olarak itiraz edilen alan adını tescilli” olduğu sonucuna vardığını belirtmekte.

Panel ayrıca alan adının kötü niyetle kaydedilmesine ve kullanılmasına gerek olmadığını belirtti. Değerli jenerik / açıklayıcı alan adlarına yatırım yapmak (ve satmak) meşru bir ticaret uygulamasının alan adı yatırımcıları için yararlı:

Davanın şartları, esas olarak alan adlarını jenerik anlamlarla ticareti görmüş gibi görünen Davalı’nın, Şikayet Eden ve ticari markalarını hedef almadan, çok sayıda potansiyel anlam taşıyan, üç harfli bir alan adı olarak doğasında olan değeri için itiraz edilen alan adını kaydettiğini göstermektedir. Davalı’nın üç harfli terimleri içeren diğer alan adlarını satın alması, Davalı’nın iş modeliyle tutarlı görünmektedir.

Yukarıdaki hususlar ışığında, Davalı’nın tartışmalı alan adını önemli miktarda para karşılığında satma teklifi ve altta yatan “WhoIs kayıtları” nda tamamlanmamış tescil ettiren irtibat bilgileri göstererek bir gizlilik hizmetinin kullanılması dikkate alınmaz Davalı’nın tartışmalı alan adını kötü niyetle kaydettiği ve kullandığını göstermek için yeterli…

RDNH için herhangi bir ceza olmamasına rağmen, bu kararda Ters Alan Adı Kaçırma gibi düşünüldü gibi görünmüyor. Buna rağmen, bu kararda yeterli sayıda dil var.

“TNP.com” UDRP hakkında yazdığım orijinal makalede, “LLL.com” alan adlarını içeren yeni UDRP dosyalarının bulunduğunu belirttim. Şikayet “ALO.com” UDRP‘de reddedildi ve şikayet “ATC.com” UDRP‘de reddedildi. Buna ek olarak, şikayet “SOG.com” UDRP‘de de reddedildi.

Belki de gelecekte şikayet eden bir avukat, bu UDRP kararlarını görecek ve “LLL.com” alan adlarının haklı olarak üçüncü şahıslara (alan adı yatırımcıları dahil) ait olabileceğini ve bir UDRP dosyasını tekrar gözden geçirmesi ve iyi bir değerli alan adı satın almak için görüşmeler yapması gerektiğini fark edecektir.

 

Kaynak: domaininvesting.com/complaint-denied-tnp-com-udrp

domain haberleri