Domain Haberleri

UDRP İnceleme: Marka Sahipleri Not Alın

Udrp

MANCHESTER (circleid) — Alan adı endüstrisinde 15 yıl geçirdikten sonra hemen hiç bir şey şaşırtıcı gelmiyor insana. Ancak yakın zamanda açılan birkaç UDRP dosyası oldukça düşündürücü.

Alan adları ile ilgilenen herkesin, özellikle dikkat etmesi gereken iki davadan biri “ivi.com” ve diğeri “ktg.com“.

Tazeleyici bilgi olması açısından, UDRP davalarında başarılı olmak için, şikayetçi aşağıdakileri ispatlamalıdır: (bk. Wipo Davalarındaki En Önemli 3 Madde konusu)

  • Dava konusu alan adı ile, kendi MARKAsının “aynı veya karıştırılma ihtimali yaratacak kadar benzer” olduğunu
  • Bu alan adında ŞİKAYET EDİLEN’in hiçbir HAKkı veya yasal ÇIKARının bulunmadığını
  • Kötü niyetle tescil ettiğini ve kullandığını

Bunları aklımızda tutarak, bu iki rahatsız edici UDRP dosyasının ayrıntılarına biraz daha yakından göz atalım.

Ivi.com” alan adı, sağlık hizmetleri üzerine uzun süredir içerik yayınlayan WebMD LLC üzerine 1992’den beri kayıtlı. Alan adı üzerinde şu anda herhangi bir aktif içerik yok. Şikayetçi ise İspanya merkezli çocuk sahibi olmak isteyenlere yardımcı olan üreme teknikleri üzerine kurulu Equipo Ivi SL. Görünüşe göre şirketlerini “ivi-fertility.com” alan adından çıkarmak istiyorlar. Web sitelerine göre IVI, 1990’da Valencia’da kurulmuş.

Ktg.com” alan adı ise Belize merkezli bir varlık şirketi olarak görünen HUKU LLC’ye kayıtlı ve en az 2001’de kayıt edilmiş. Ters WHOIS (reverse whois) sorgulaması yaptığımızda bu işletme, çeşitli uzantılardaki birkaç yüz genel alan adına sahip. “ktg.com”a girdiğimizde alan adının satın alınabilir olduğuna ilişkin bir mesaj eşliğinde domainholdingsbrokerage.com adresine yönleniyor. Şikayet eden firma ise 1998 yılında tescil edilen kitchenstogo.com alan adında faaliyet gösteren Kitchens To Go adlı bir şirket. Ayrıca, k-t-g.com alan adını da kitchenstogo.com adresine yönlendirerek kullanıyorlar.

Temel ilkelere dayanarak bu UDRP dosyalarının ikisinin de başarılı olabileceğinden şüpheliyim. Fakat daha sonra “imi.com” alan adının, yakın zamanda bunlara çok benzer görünen davalarda, alan adlarının şikayetçilere teslim edildiğini gördüm. Ancak bu davalarda, alan adını kayıt edenlerin UDRP‘ye herhangi bir cevap vermediklerine dikkat edilmeli. Bir kaç önemli nokta;

  • Şahsınıza gönderilen herhangi bir yazışmanın size ulaşabilmesi için WHOIS bilgilerinizin güncel ve doğru olduğundan emin olun. (Özellikle olası UDRP‘ler için)
  • Tarafınıza bir UDRP gönderilmişse, şikayetçiyi UDRP panelistlerinin önünde tek söz sahibi olarak bırakmamak için bir yanıt gönderin.
  • Kayıt firmanızın, alan adlarınız için alabilecekleri UDRP dosyalarını size bildirmeleri için gerekli prosedürleri uyguladığından emin olun. Alan adı sahibi ile iletişim kurmanın yanı sıra, kayıt sicil memuru da bildirim alır ve bu bildirimleri müşterilerine iletmelidirler.

Bu iki UDRP dosyasının nasıl sonuçlandığını görmek ilginç olacak ve kararlar kamuoyuna açıklandıktan sonra tekrar rapor vereceğiz.

Marka bölümünde müşteri hizmetleri ve operasyonlardan sorumlu Matt Serlin

 

Matt Serlin Hakkında: Güvenlik, hizmet ve desteğe odaklanan Matt Serlin, müşteri hizmetleri ve alan adı sağlama da dahil olmak üzere tüm alan adı işlemlerini yürütmek üzere 2017’de Brandsight’a (brandsight.com) katıldı. MarkMonitor ile 15 yılı aşkın doğrudan alan adı deneyimine sahip Matt, buradaki tüm kurumsal kayıt sahipleri için fiili standart haline gelen endüstrinin ilk müşteri hizmetleri ekibini oluşturmuş.

 

Kaynak: circleid.com/posts/20171116_udrps_filed_brand_owners_take_note/

domain haberleri