Domain Haberleri

Veri Depolama Uzantısı “.storage” Satışları Başladı

Storage alan adı uzantısı

NV (xyz) — XYZ’nin 2017 başında satın almış olduğu .storage uzantısı resmi satışlarına başladı.

XYZ, 80 milyar dolarlık pazara sahip (38 milyar doları özel) veri depolama endüstrisi için kullanılması hedeflenen “.storage” uzantısını, 1 ve 2 karakterliler de dahil olmak üzere tüm alan adlarını tek bir fiyatla satışa sundu.

Ticari marka sahipleri için öncelik kayıt dün sabah saat 9.00’da (7 Kasım 2017) başladı. 28 Kasım 2017 tarihinde ise ikinci satın alma süreci başlıyor. Bu süreçte herhangi bir belge doğrulamasına ihtiyaç olmadığı için marka isimleri, şirket isimleri ve hatta anahtar kelimeler güvence altına alınabilir. İlk gelen alır prensibi ile kamuya açık global genel kullanım ise 5 Aralık 2017 tarihinde.

XYZ, müşterileri “.storage” alan adlarını hemen kullanmaya teşvik etmek için sınırlı bir süre ücretsiz web sitesi taşıma hizmeti de sunuyor. İşlem bir haftadan kısa sürüyor ve web siteniz eski URL’nizden yeni bir “.Storage” alanına geçiyor. Bu süreçte mevcut arama motoru sıralamaları, SEO puanları ve e-postaların hepsi korunuyor. ICANN sayfasındaki önemli tarihlerse şu şekilde;

Önemli tarihler

  • Sunrise : 05 Temmuz 2016 – 30 Ağustos 2016
  • Resmi markalar için başvuru: 06 Aralık 2017 – 05 Mayıs 2018
  • Tanıtım Programı: 1 Haziran 2016 – 30 Ağustos 2016
  • Erken Başvuru: 28 Kasım 2017 – 5 Aralık 2017

.storage uzantısı henüz GoDaddy ve çoğu platformda satılmıyor ama yakın zamanda aktif olacakmış. Halen aktif olarak kayıt yapılabilen firmaların başında MarkMonitor ve 101domain geliyor. Daha fazla bilgi edinmek için www.go.storage adresini ziyaret edebilir, ilgili basın bültenleri okuyabilir veya Twitter, Instagram ve Facebook adreslerinden takip edilebilir.

Fiyat Politikası

“.storage” uzantısı aslen bir fiziksel depolama şirketi olan “Extra Storage Space”e aitti ancak XYZ Mayıs’ta açıklanmayan bir miktar ile sözleşme imzaladı. XYZ’nin uyguladığı bu model, Uniregistry ile ortak olarak yürüttüğü otomobillerle ilgili gTLD‘lerinde kullandığı benzer bir model.

XYZ, “.storage” için önerilen perakende satış fiyatının ayda 79.99 dolar olacağı ve bu da yılda 948 dolarlık bir maliyet oluşturacak gibi görünüyor. Bir yıldan kısa süreli kayıt seçeneği yok. Veri depolama ve fiziksel depolama endüstrilerindeki şirketler için tasarlandığından dolayı uyguladıkları bu fiyat politikası akıllıca bir hareket sayılabilir.

 

DOMAINOG: Google başta olmak üzere çok fazla depolama hizmeti sunan marka var. Amazon, Apple, Box, Google, Mega, Microsoft OneDrive, Microsoft vb. Tarafsızlık politikamız gereği her türlü domain haber edilmeyi hak eder diyor ve tutup tutmayacağını görmek adına izleme ve fırsatları değerlendirmeye devam diyoruz.

 

Kaynak: gen.xyz/blog/storage-launch

Kaynak: domainincite.com/22271-xyz-relaunches-storage-with-2200-price-tag

domain haberleri