Domain Haberleri

Verisign, düşen domainler konusunda oyunu değiştirebilecek mi?

Verisign’ın patent başvurusu, mevcut sistemde oyunun yönünü değiştirebileceğini gösteriyor. Düşecek alan adlarını yakalama süreci (drop-catching), düşmüş veya yeni bir alan adının kayıt edilmesinden oldukça farklı bir süreç.

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,

Verisign’ın patent başvurusu, mevcut sistemde oyunun yönünü değiştirebileceğini gösteriyor. Düşecek alan adlarını yakalama süreci (drop-catching), düşmüş veya yeni bir alan adının kayıt edilmesinden oldukça farklı bir süreç. Drop catchers olarak bilinen alan adı avcıları, bilindiği üzere otomatik yazılımlar yardımıyla düşen alan adlarını toplu olarak anında kayıt edebilme imkanına sahipler. İşte Verisign, yaptığı bir patent başvurusu ile oyunun yönünü değiştirebilme peşinde.

İlk olarak ICANN, bu kayıtçıların birçoğunun önümüzdeki yıl kapanacağını öngörüyor.

İşte budur: Verisign tarafından, hangi kayıt birimlerinin, birlikte çalışarak düşenleri yakalamak ve çabalarını hafifletmek için nasıl çalışacakları konusunda ayrıntılı bir plan.

Verisign ‘ın Patenti

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, Verisign’dan bugün alan adlarıyla ilgili bir patent başvurusu yayınladı (pdf). Başvuru 31 Aralık 2015’te yapıldı.

Hangi kayıt şirketlerinin müşterileri adına alan adlarını yakalamak için birlikte çalıştıklarını bulmanın yollarını açıklar. Patent başvurusunun birçoğu bu anlaşmayı nasıl çözeceğini tartışırken, bunun nasıl hafifletileceği konusunda da konuşmalar var…

 

Kaynak: domainnamewire.com/2017/07/06/verisign-change-expired-domain-drop-catching-game

domain haberleri