Domain Haberleri

Whois bilgilerinin gizli olması sahtekarlık anlamına gelmez

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,

Whois gizliliği, alan adı sahiplerinin kayıt ayrıntılarını gizli tutmalarını sağlayan oldukça ucuz (veya ücretsiz) bir araç. Bazılarının hâlâ Whois bilgilerinin, başta scammers için kullanılan bir araç olduğunu düşünüyor olmasının şaşırtıcı olduğunu düşünüyoruz. Benim bakış açımdan, gizlilik için bir proxy kullanmak, çeşitli nedenlerle yararlı ve meşru bir araçtır.

Alan adı sahiplerinin alan adlarında Whois gizliliğini kullanmasının bir kaç sebebi:

  • Alan adını tescil ettirenin yaşadığı yerle ilgili bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmak istememeleri,
  • Yeni ürün ve hizmetlerini rakiplerinden gizlemek isteyen şirketler,
  • Domain korsanlığı veya sosyal mühendislik yoluyla hırsızlığı önlemek adına bir alan adının e-posta adresi ve diğer iletişim bilgilerine  erişimi daha zor hale getirmek için

Milyonlarca kullanıcısı olan herhangi bir araçta olduğu gibi, alan adlarında da Whois gizliliğini kullanmasının daha birçok sebebi çıkartılabilir.

Whois bilgileri için bir gizlilik proxy’si etkinleştirildiğinde insanların farkına varmaları gereken şey, kayıt bilgilerinin kamuya açılabilmeleridir. UDRP dosyalama, mahkeme kararı, mahkeme talebi veya başka bir yasal işlem durumunda, tescil ettiren bilgileri alan adı tescili tarafından ifşa edilebilir. Ayrıca, bir alan adından sonra Whois gizliliğini ekleyerek daha önce kamuya açık bir şekilde kayıt yaptırmış olmanız insanların mevcut kayıt ettirenini görmesini engelleyebilir ancak insanların Whois geçmişine ilişkin listeleri görüntülemesine ilişkin izin veren araçlar da vardır.

 

Kaynak: domaininvesting.com/whois-privacy-is-not-for-scammers

 

domain haberleri