Domain Haberleri

WIPO Davası: Carrefoursa Shop

Carrefour’un 25 Ağustos’da WIPO’ya  eposta yolu ile kendisine transferi için başvurduğu “carrefoursa.shop” adresi için Şuayp Özbey’e açtığı dava, alan adının Carrefour’a devredilmesi yönünde sonuçlandı. Hakem olarak Kaya Köklü 11 Eylül 2017’de davaya atanmış.

WIPO Davası Ayrıntıları

Dosya No: D2017-1653
Alan adı : carrefoursa.shop
Karar : TRANSFER
Karar Tarihi : 22 Eylül 2017 (Dosyalanma Tarihi: 25 Ağustos 2017)
Şikâyetçi : Carrefour
Davalı : Şuayp Özbey
Hakem : Kaya Köklü

Davacı, 30’dan fazla ülkede yaklaşık 12.000 mağazaya sahip ünlü gıda perakendecisi Carrefour. Türk ortağı Carrefour SA ile birlikte 1993 yılından beri Türkiye’de birçok mağazası bulunuyor. Başta Türkiye olmak üzere çok sayıda bölgede 9, 35 ve 38. sınıflarında “Carrefour” için marka tescili bulunuyor. Türkiye’deki koruması, itiraz edilen alan adının kaydedilmesinden yıllar önce yani 2009 yılında tescil edilmiş. Marka sahibi ayrıca gTLD‘ler haricinde çeşitli ülke uzantılarına da sahip olduğunu belirtiyor. Örneğin “carrefour.com”, “carrefour. fr” ve “carrefoursa.com”. İddiaya göre, itiraz edilen alan adı “carrefoursa.shop” 12 Mayıs 2017’de tescil edilmiş. Davalı, Diyarbakır’da bir birey gibi görünüyor. Şikayetçinin kanıtlarına göre Davalı, idari işlemleri başlatmadan önce tartışılan alan adının devri karşılığında “makul bir ücret” talep etmiş. Karar sırasında, itiraz edilen alan adı “park” durumunda olup bugüne kadar aktif olarak kullanılmamış. Ayrıca şikayetçi, Davalı’nın bir web sitesindeki e-posta adresinin, tartışmalı alan adına bağlantılı olarak gösterildiğini gösteren ekran görüntüleri sağlamış.

Davacı; İtiraza konu olan alan adının, kendi ticari markası “Carrefour” ile karışıklık yaratacak derecede benzer olduğunu, aradaki terk farkın sondaki “sa” harfleri olduğunu, onun da yine kendisine ait “Carrefour SA” olduğunu belirtiyor. Ayrıca Davalı’nın tartışmalı alan adı ile ilgili bir meşru çıkarının olmadığını, kendisine kullanıbileceğine ilişkin bir izin verilmediğini, tartışmalı alan adını kötü niyetle kaydettiği ve kullandığı savunuyor.

Davalı; Türkçe olarak gayri resmi bir e-posta göndermiş. Ayrıca itiraz edilen alan adını kaydetmeden önce Türkiyee marka tescilini kontrol ettiğini iddia ve Türkiye’de herhangi bir ticari marka tescilini bulamadığını iddia ediyor. Buna ek olarak, Davalı, Şikayet Edenin, itiraz edilen alan adını kendisinin de kaydetme şansı olduğunu savunuyor.

Sonuç: Hakem, “Benzerlik” konusunda şikayet edeni haklı buluyor. Alan adı üzerinde davalının bir meşru bir çıkarı olup olmaması konusunda da şikayet edeni haklı buluyor. Kötü niyetli tescil konusunda ise davalının alan adını kayıt sırasında Şikayet Edenin ticari markalarının farkında olması gerektiğine ve Şikayet Edenin ilgili ticari marka tescili bulamadığı iddialarının bir dayanağının olmadığını belirtiyor. Ve ayrıca; İtiraz edilen alan adını “makul bir ücret” şeklinde Şikayet Eden’e satmaya çalıştığı görülmüş ve bu ifadenin, alan adı için bir ücret beklentisi barındırdığını söylemiştir. Son olaraksa Davalı, itiraz edilen alan adını hangi meşru amaçla kaydettiği konusunda ikna edici bir argüman sunamamıştır. Tüm bu savunular doğrultusunda alan adının şikayet edene transferine karar verilmiştir.

 

DOMAINOG: Evet, davacı büyük, bunda şüphe yok ama merak ettim, acaba neye dayanarak “baktım, tescili yoktu” dedi. Ufak gibi görünün büyük bir açık var mıydı, yoksa düzgün bakmadı da gözünden mi kaçtı. Sözün özü davalının eli güçlüydü ve maçı almış, hepsi bu. Konunun daha net anlaşılabilmesi adına Wipo davalarındaki en önemli 3 madde konusu her alan adı yatırımcısının mutlak bilmesi gereken bir başlık.

İlki 2000 yılında olmak üzere WIPO davaları içinde “Carrefour”un bugün itibari ile toplam 78 davası var. 2017 yılındaki davaları zirvede, toplam 21 alan adında 18 dava. Bu 78 davanın % 80’i yani 62’si transferle sonuçlanmış. Verilere dndisputes üzerinden bakılabilir.

 

Kaynak : wipo.int/amc/en/domains/search/case.jsp?case=D2017-1653

domain haberleri