Domain Haberleri

WIPO Davası: Marlboro Elektronik Sigara Com

Philip Morris USA’nın 25 Nisan’da WIPO’ya “marlboroelektroniksigara.com” adresi için Metin Altundağ’a açtığı dava, alan adının Philip Morris USA’ya devredilmesi yönünde sonuçlandı. Davaya idare hakem olarak 1 Haziran 2017’de Selma Ünlü atanmış.

WIPO Davası Ayrıntıları

Dosya No: D2017-0833
Alan adı : marlboroelektroniksigara.com
Karar : TRANSFER
Karar Tarihi : 15 Haziran 2017 (Dosyalanma Tarihi: 25 Nisan 2017)
Şikâyetçi : Philip Morris ABD A.Ş.
Davalı : Metin Altundağ
Hakem: Selma Ünlü

Philip Morris USA şikayetinde, Amerika’da dünyaca ünlü çeşitli markalarda sigara üreten, pazarlayan, satan ve 1883 yılından bu yana faaliyet gösterilen bir şirket olduğu, marlboro.com alan adının kendi adına tescilli olduğu, ihtilaflı alan adı ile kendi adına tescilli marka ve alan adı ile karışıklığa yol açacak şekilde olduğu, davalının Marlboro markası veya herhangi bir varyasyonu için bir ticari marka tescili almamış olduğu, kötü niyetli bir şekilde Marlboro markasını içeren şahıs adını kendi adına tescil ettirdikleri vb. iddialarda bulunmuş.

Metin Altundağ’a birden fazla e-posta gönderilmiş olmasına rağmen dava ile ilgili herhangi bir resmi cevap alınmamış. 2 Mayıs 2017’de gönderilen bir e-postaya cevaben “tabiki bunu size ne karşılığında verecem yani bunu ücretsizmi istiyorsunuz bunu makul bir ücret karşılığında size devredebilirim” şeklinde bir beyanda bulunmuştur. 🙂

Sonuç: Marka ile karıştırılma ihtimali yaratacak kadar benzer olduğu, ihtilaflı alan adı üzerinde Metin Altundağ’ın bir hak veya meşru menfaati olduğunu belirten herhangi bir delil sunulmadığı ve Şikayet Eden’in markasının dünya çapındaki tanınmışlığı nedeniyle, davalının bu markanın varlığından habersiz olmasının düşünülemeyeceği sebebiyle sırf bu durumun bile kötü niyetini ortaya koymak için yeterli iken gönderilen mail ile ihtilaflı alan adını ücret karşılığı devretmeyi teklif eden bir cevap vermesinden dolayı hakem, ücret karşılığı devir teklifinin, ihtilaflı alan adının kötü niyetli tescil ve kullanımını açıkça ortaya koyması sebepleriyle Philip Morris davayı kazanmıştır.

Kaynak : www.wipo.int/amc/en/domains/search/text.jsp?case=D2017-0833

domain haberleri