Domain Haberleri

Wipo – Teknoloji Trendleri 2019: Yapay Zeka

By , - Domain Haberleri - .

Yaşama ve çalışma biçimimizi değiştirecek yeni dijital sınır; Yapay Zeka. Ana konusu “Teknoloji Trendleri” olan 158 sayfalık bu rapor, WIPO tarafınca hazırlanan serinin ilki.

Rapor, yenilikçi trendlere ışık tutmayı amaçlamakta olup, yapay zeka üzerine 1950’lerden günümüze kadar geliştirilen bir çok buluş, patent, bilimsel yayın, dava dosyası ve satın alma faaliyetleri hakkındaki verilerin analizlerini içerir. Veriler, alanında önde gelen uzmanların 20’sinden gelen yorum ve endüstriye bakış açıları eşliğinde ele alınmıştır.

Rapor, yapay zeka araştırmalarının nasıl geliştiğini ve nereye gittiğini öğrenmek isteyen araştırmacı, işletme ve bence özellikle alan adı yatırımcıları için de paha biçilmez bir kaynak durumundadır. Raporun en çarpıcı sonuçlarından biri ise, tüm yapay zeka patentlerinin yüzde 50’sinin sadece son 5 yılda yayımlanmış olmasıdır.

Ayrıca bu rapor, YZ’deki farklı araştırma alan ve endüstrilerindeki hem kurumsal hem de kamu sektöründeki kilit oyuncuları da tanımlar. Verilerin analizi ve YZ uzmanlarından gelen girdiler, YZ tarafından ortaya konan verilerin çoğunun düzenlenmesi ve kontrolü, daha fazla araştırmanın teşvik edilmesi, fikri mülkiyet korumasının rolü ve insanın gelişimi gibi politika konularını da ele alır.

İşte günümüze kadar yaklaşık 340.000 buluş ve 1.6 milyondan fazla bilimsel yayının yayımlandığı yeni endüstri; Yapay Zeka.

Alan adı endüstrisini de doğrudan ilgilendiren; eğlenceden eğitime, güvenlikten haritacılığa kadar bir çok sektöre nasıl etki edeceğini görmek, veya gelecek vadettiğini düşünebileceğiniz bir çok teknik konu ve terim de barındıran ve tamamı İngilizce olan 158 sayfalık PDF rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması ümidiyle!

 

Kaynak: https://www.wipo.int/tech_trends/en/artificial_intelligence/

domain haberleri
Diğer ilgili haberler