Domain Haberleri

Yakın Mercek: Haber

ANKARA (domainog) — Haber.com ve gelen teklifler üzerine ilişkin konu, nice fısıltı ve beyin fırtınalarının hiç kesilmediği, 3000’e yaklaşan alan adı yatırımcısına ev sahipliği yapan Facebook Domainciler Grubunda aldı başını gitti. Tabi aynı anda Wmaraci, R10 vb. platformlarda da konu ediliyor… Bakalım, böylesine üst düzey jenerik bir alan adı buralara nerelerden geldi? Şimdi bir kaç satırla geçmişine bakalım (Dikkat: 1000+ kelime tuttu. Ortalama okuma süresi: 8 dk):

Kilometre Taşları

1995 Aralık ayında “Garry Haber” üzerine kayıtlanmış.

2000 Mart ayında kendi şirketi “Haber Corporation Website” üst başlığı ile ilk ayak izlerini bırakıyor.

2003 yılında dicemedia.com’un tasarladığı arayüzle ufak bir hareketlenme yaşanıyor.

2009 Ağustos’a kadar digilink.net’de duran NS’ler (İsim Sunucuları) değişerek mediatemple.net’e geçiyor.

2014 yılında alan adı sahibi “Gary Haber”, 68 yaşında (kanserden) hayatını kaybediyor (7 Nisan) ve Mayıs ayına kadar sabit duran site kalkarak yerine Garry Haber’in vesikalık resmi geliyor (rahmetle anıyoruz).

2015 Ağustos ayında NS bilgileri Richweb.com olarak değişiyor ve alan adı “grfllp.com”a yönlenmeye başlıyor. Tam bu sıralarda ise wmaraci forumlarından bir alıntı:

Telefonla iletişime geçtim. Türkiye’den çok sayıda insanın almak için kendilerine ulaştıklarını ancak satmak gibi bir düşünceleri olmadığını söylediler.

2016 Temmuz. Ve nihayet Türkçe bir karşılama geliyor; “Sayfamız Yapım Aşamasındadır” ve NS bilgileri kendi sunucusuna geçerek haber.com olarak değiştirilmiş durumda (bu ay içinde NS’ler bir kaç kere değiştiriliyor). Bu aya ilişkin whois bilgilerine baktığımızda alan adının artık “Niyazi Topcu” adına Türkiye’ye geçtiği netleşiyor. Haber, Ağustos ayında hemen eksisozluk‘e düşüyor;

Geçen hafta alan adı satılmış, malum yabancı bir firmada idi… sahibi ölünce firmanın adı da değişmiş vs vs bizim türkler bu alan adını almış… kaça satıldı şuan için bilgi yok, isimtescil’e transfer etmişler… bakalım nasıl değerlendirecekler alan adını..

Aynı yıldayız. Eylül ayında R10 domain konularından bir kaç alıntı:

Domain’i çok uğraşmama rağmen satın alamadım arkadaşlar. İstanbul’dan Niyazi Topçu diye birisi domaini satın almış.

Fiyat konusunda herhangi bir fikrim yok ama en fazla verdiği 15.000$ civarı. Biz mail ve telefon ile pazarlık ettik bir kaç defa. Arkadaş direkt oraya gitmiş sanırım. Demek ki iş yüz, yüze görüşmeye gidince çözülüyor.

hocam ben adama 45k$ teklif ettim cevap gelmedi, gidip yüz yüze görüşmeyide teklif ettim.

2016 Ekim ayında gerçek hareketlilik başlıyor. Belli ki bir site kurulacak, ama öncesinde CPanel ekranı ile karşılaşıyoruz. Aralık ayında ise alan adı “haber.biz”e yönleniyor. Tam bu aylarda wmaraci.com üzerinde, yeni sahip ile yapılmış görünen bir konuşmada şöyle bir cümle geçiyor;

ben kendisi ile bağlantı kurdum. domain için alıcıymış gibi fiyat istedim. 150 bin tl istedi.

2017 Şubat ayında, arkaplandaki çalışmalardan anladığımız kadarıyla sitenin faaliyete geçeceği netleşmiş görünüyor ve NS’ler Cloudflare.com olarak değiştiriliyor. Tam bu aralar wmaraci’dan bir alıntı daha:

Domain sahibi ile gorustum tebilisime özel tema yaptırıyordu…

Mart ayına ilişkin bir ekran görüntüsü bulamadım ancak eksisozluk‘deki bir paylaşıma göre site faaliyete geçmiş görünüyor;

haberler.com’dan daha iyi olmayan haber sitesi.

2017 Mayıs. İşte kurulan sitenin arşiv kayıtlarından ilk görüntüler. Sayfa kodlarına baktığımızda Google Analytic (UA-…) kullanılmış ama Adsense kodu şu an için yok (Başvurmuş, ama henüz onaylanmamış olması muhtemel). Yüzeysel bir inceleme ile kod satırlarından script’e ilişkin bir veri çıkmadı, fazla vakit ayırmak istemedim. Yazılımın özel yazdırılmış olması da muhtemel. Ayrıca tam bu aralar olsa gerek Webmaster’ların uğrak yerlerinden Codecanyon‘da (“niyazitopcu” takma adı ile) ilginç sayılabilecek bir ayak izine rastlıyoruz. Yoruma konu olan linkten anladığımız kadarı ile sitesine “otomatik içerik çeken bir bot” satın almış. İşte yorumlardaki iki sorusu:

Benim birkaç adet sitem var hepsinde bu lisansı kullanabilirmiyim. Yada bir sitemi kapattığımda yeni açtığım sitede kullanmaya devam edebilirmiyim.

Selam ben bot ile ilgili herşeyi yaptım şuan sorunsuz şekilde çalışıyor. Ancak sanırım cron özeliğinde bir problem var bir türlü kendisi otomatik ekleme yaptıramadım iletişime geçerseniz sevinirim..

2017 Ekim. Eveeet, kod satırlarında Adsense kodu artık var. Ters sorgulama yaptığımızda, kodun daha önce başka bir sitede kullanılmamış yani yeni alınmış olabileceğini anlıyoruz. Ayrıca sayfa arayüzünde değişme var. Görünüşe göre arayüz sayfası 59$’lık WordPress’in temalarından Sahifa Temasına dönmüş durumda. “Özel” diye düşündüğümüz yazılımı bırakıp Wp’ye geçmesi ilk bakışta mantıklı görünmese de muhakkak ki mantıklı bir sebebi vardır. Belki yazılımsal anlamda bağlı kalmak istemedi belki de problemler vardı geç çözülüyordu ya da belki parasal konular da olabilir. Bunları bilemeyiz. Bu ayda wmaraci forumlarından bir alıntı:

O sitede editörlük yaptım, dediğiniz gibi kişi çok vizyonsuz. Hatta o kadar vizyon yok ki, benim hızlı haber yapmama dayanamayarak 2 kat haber, aynı ücreti talep etti. Tabi ki sonu olumsuz sonuçlandı…

Aralık ayında ise şöyle bir yorum dikkat çekiyor:

Hocam bugün maltepede birisi konuşuyordu bunu. 2 kişilermiş, yapacağız falan diyorlardı, yanındakilerse sat gitsin haber com’u falan diye bayağı konuştular…. 3m tl teklif var vermiyoruz gibi bir şey söyledi. İki kişiyiz 1,5m 1,5m olarak bölü…

2018 Ocak ayında alan adının transfer edildiği Suna Özer üzerine eksisozluk bir konu açılmış (Telefon ve mail bilgileri üzerinden ters sorgu sonucu haber.com yanı sıra haber.biz ‘ide görebiliyoruz):

Suna Özer: haber.com alan adının sahibi. acaba kimdir, alan adını kaç paraya almıştır, çok merak ediyorum çok.

2018 Mart ayı arşiv kayıtlarındaki son ekran görüntüsü ve 25 Mayıs 2018 itibari ile başka bir ekran görüntüsü yok. Site şu anda pasifte ve tekliflere açılmış durumda. Sitede ise bir telefon ve mail adresi var. Mayıs ayı gibi R10.net forumlarından bir alıntı:

Geçtiğimiz sene editörlük yaptım. Sahibi tek editör olarak beni görevlendirdi, koskocaman bir sitede haber için tek editör çalışmamın başka sitelerden farkı olmayacağını söyledim. Böyle olacağı belliydi, 1 trilyon teklif var diyor…

 

Domain şu an itibarı ile “Suna Özer” adına IHS’de kayıtlı görünüyor. Türkçe bir kelime olarak baktığımızda alan adı 20 yıldan fazla bir süredir uykudaydı. Bakalım böylesine jenerik bir domainin geleceği nasıl olacak. Peki, çeşitli platformlarda konu edildiği gibi bu alan adı 3 milyon dolar eder mi? Bu sorunun cevabına ilişkin haberde Pazar (yani yarın) sözüm olsun. (Edit: haber eklendi)

 

DOMAINOG: Belki de domainog‘un en güzel kategorilerinden birisi yakın mercek? Önceki yakın mercek konusunda da söylediğim gibi “Gerçek anlamda vizyon sahibi olanlar bu işin önemini çok çok iyi biliyorlar. İyi bir proje ekip işidir. Tüm aşamaları çok çok önemlidir. Belki herkes profesyonel olamaz ama düşünmeden hareket etmek yerine biraz ağırdan alabilir, sorup soruşturabilir. Gerek alıcı gerekse satıcı için her fırsat dikkatle, soğukkanlılıkla değerlendirilmelidir. Evet, işin ilk ayağı kesinlikle doğru, anlamlı, hedef kitlesine göre iyi düşünülmüş ve temiz!! bir alan adı ile başlar. Fiyatı doğru belirlenmiş olmak kaydı ile, bir alan adının milyonlarca dolar olması demek, oyuna yenik değil önde, hemde çok çok önde başlamak demektir. Çünkü bu, basit anlamda sadece bir “isim” değildir. Duruştur, kimliktir, yarındır, lokomotiftir. Sağlıcakla…

 

Not: Bahsi geçen bilgiler, alanla ilgili olan veya olmayan herkese açık şekilde sorgulama yapılabilen archive.org, domainiq, dnslytics, whoisrequest, codecanyon vb. araçlar kullanılarak ve webmaster’ların ağırlıklı olarak yer aldıkları wmaraci ve r10 sitelerinden elde edilen verilerdir.

domain haberleri