Domain Haberleri

Yakın Mercek: Siri

By , - Domain Haberleri Yakın Mercek - . Etiketler: ,

ANKARA (domainog) — Sıkı bir macera… ama tabi resmî olmayan kayıtlara göre 🙂 Az önce kulağım oğluma gitti. Tabletine “Siri bana beatbox yap” diyor ve Siri’de “uff dedi paf dedi dipaf dipaf dedi…” diye tekrar edip duruyor ve oğlum bunu dinlemekten deli keyif alıyor (5 yaşında). Sonra aklıma takıldı ve hemen siri.com’a girdim, çalışıyor. Whois çektim, Apple’ın. Her şey gayet normal. Peki Siri’nin geçmişi neydi. Alan adı pazarında hiç ismini duymamıştım. Dedektifliğim tuttu ve max 1 saatlik minik çaplı bir araştırma yapmak istedim.

Whois bilgilerinde ilk tarih Temmuz 2003’ü gösteriyor. Dedim “mümkün değil”. Kelime çok çok kaliteliydi ve “birileri bu yıldan önce mutlaka almıştır” diye düşündüm.

1997 yılı, archive.org kayıtlarındaki eski kayıt ve “Siri.com” sayfası o yıllarda çok popüler olan “frame”lerden oluşan bir tasarıma sahip (çok iyi biliyorum çünkü benim de o yıllardaki ilk tasarımlarım acemice bol frame içeriyordu) ve içlerinde BuyDomains bağlantıları mevcut.

1998 Şubat’ında “Teknoloji Uygulaması” üst başlığı altında Sirius Inc. hakkında bilgi veren bir sayfa açılıyor. Yıl sonuna doğru sayfa oturuyor ve Sirius Inc.’nin, konusunda uzmanlaşmış bir veritabanı danışmanlık firması olduğu bilgileri çıkıyor.

2000 Kasım ayında sayfa hala Sirius’a ait ancak yenilenerek hizmetleri arasına E-ticaret çözümleri, web uygulama geliştirme vb. katılmış ve 2001 Eylül’e kadarda değişmiyor.

2002 yılına ilişkin bir ekran görüntüsü yok ancak görünen en son NameServer (NS) bilgileri “ViaWest.net“e ait.

2003 Temmuz ayında NS bilgileri siliniyor ve alan adı ya düşüyor ya da parka çekilerek askıda kalıyor.

Ağustos ayında ise (1 ay sonra) Siri.com yeni sahibine geçiyor ve yeni NameServer bilgileri BuyDomains.com olarak değişiyor!

Ekim ayında sayfa 2 frame’e ayrılmış durumda. Üstte Siri.com’un satılık olduğuna dair BuyDomains’in bilgileri ve altta ise…….. ve ayrıca sayfada birde pop-up açılıyor. Pop-up, o yıllarda rehber hizmeti veren Seeq.com’a ait. Tabi sayfasında buydomains.com reklamları. (Seeq.com sitesinde şu anda veri analizini işleyen bir uygulama sunuluyor.)

2006 Kasım kayıtlarına göre site bir dizin sitesi gibi görünüyor. Sayfasında açılan Pop-up, bizi bugün parkta olan (GreatDate nokta kral) yetişkin içerikli bir siteye götürüyor! Sitenin üst (header) kısmında ise BuyDomains’e giden bir satılık sayfası. Ve işte nihayet bir fiyat görebiliyoruz.

E çokta bir şey istenmemiş aslında. 🙂

2008‘de NS hareketlilikleri fazla;

  • Haziran ayında NameServer bilgileri DomainControl.com a geçiyor.
  • Temmuz ayında GoDaddy’de parka çekiliyor.
  • Ekim ayında ise NS’ler DnsMadeEasy.com a yönleniyor.
  • Aralık ayında ise bakın sayfada ne var; “Rahatlayın… ” mesajı altında Siri’nin 2009’da yapılması planlanan ön tanıtım sayfası.

Buradan sonrasını takip etmeye gerek yok çünkü 2010 Nisan ayında Siri satın alındı ve App Store da tanıtıldı. 2013 Nisan ayında ise Siri.com artık Apple serverlarında.

 

DOMAINOG: 70 dakikam gitti ama değdi. Durumu senaryolandırmaya ya da ek bir açıklama yapmaya gerek yok, satır aralarında her şey tamamlanıyor. Eğer bir satış ya da açık bir satış olmuş olsaydı açıklarlardı, bizimkisi sadece basit bir hikayeden ibaret, hepsi bu. 🙂 Sağlıcakla…

 

Not: Bahsi geçen bilgiler, alanla ilgili olan veya olmayan herkese açık şekilde sorgulama yapılabilen WhoisRequest ve archive.org bilgileridir.

 

domain haberleri