Domain Haberleri

Yeni Sosyal Ağlar ve Yeni Domainler ile Mükemmel Eşleşme

By , - Domain Haberleri - . Etiketler: ,
mastadon social

Geçtiğimiz hafta, büyük marka ve işletmelerin yeni gTLD‘leri yenilikçi yollarla nasıl kullandıklarını vurgulamıştık. Bu şirketlerin alan adları, milyonlarca kullanıcıya aynı anda ulaşabilecekleri altyapı ve kaynaklara sahip ama sadece domainlerle yenilik yapan işletmeler değiller. Daha küçük girişim şirketleri ve bireyler, bir fikir edinmek ve onunla hızlı bir şekilde çalışmak için çok daha fazla esnekliğe sahipler.

Mastodon.social, merkezi olmayan yeni bir sosyal ağ. Yani bu, hiç kimseyi çalıştırmadığı anlamına geliyor. Bunun yerine, bir sunucuya sahip olan herhangi bir kişi, biraz teknik bilgi ile Mastodon’un bir “örneği” ni rahatlıkla yapabilir; Ücretsiz ve açık kaynak kodlu Twitter’a ciddi rakip olabilecek bir sosyal ağ. Kullanıcı hesapları ve veriler dünyaya yayılmış durumda ancak Mastodon platformu ile birbirine hala bağlı. Merkezi olmayan bir sosyal ağ fikri, birçok kişiye özellikle de gizlilik ve veri güvenliği konularında çekici geliyor; Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana kullanıcı ve sunucuların sayısı hızla yükselmiş. Proje detaylarına buradan (ingilizce) bakabilirsiniz.

Mastodon’u kuran yazılım geliştiricisi Eugen Rochko, 2016 yılının sonlarında hizmeti “Mastodon.social” adlı son derece uygun bir alan kullanarak başlattı. İş ortaklarımızın ve kullanıcılarımızın çoğunun kanıtladığı gibi, başlangıç şirketleri yeni gTLD‘ler için büyük adaylar, ancak “.SOCIAL” hikayesi Eugen’in Mastodon alanıyla bitmiyor. Aslında, her çeşit yeni alan Mastodon’un coşkulu hayran kitlesi arasında gelişiyor.

Her Mastodon sunucusu, kullanıcıları bir oturum açma veya kaydolma formuna yönlendiren halka açık bir web sayfasına sahiptir. Unutmayın, Facebook’ların veya Twitter’ın aksine, her sunucu bağımsız bir Mastodon sürümünü çalıştırır; dolayısıyla bu web sayfalarının her biri kendi domainine ihtiyaç duyar; bu da kullanıcıların arasında “ad” olur. “Mastodon.xyz” adresindeki bir liste, operatörlerin “BookWitty.social” dan “Cybre.space” e “Toot.cafe” ye kadar her şeyi içeren birçok yaratıcı yeni uzantıyı gösteriyor.

Mastodon’un ani popülaritesini izleyerek büyümeye devam edip etmeyeceği henüz görülememekle birlikte, dağınık sosyal ağlar kavramı için herhangi bir gösterge olursa, yakın gelecekte yeni uzantılar için güzel bir gelişme olabilir.

 

DOMAİNOG: Genel bir domain haberinden çok Mastadon’un reklamı gibi görünebilir ancak dikkat çekmek istediğim daha önemli bir konu var. Sahne gerisinde Mastadon kimindir nedir bilmem. Ancak gerçekten taşları yerinden oynatmaya başlayabilecek bir proje olduğunu düşünüyorum. Kendisi kaybolup gitse bile fikir güzel. Yani üzerine yeni fikirler inşaa edilebilir. Yeni uzantıların ana sahipleri (donuts vb.) ciddi yatırımlar yaptılar, bu bir gerçek. Karşılarında ise koskoca bir kral var: “.com“. Yerinden etmek imkânsız gibi görünse de bu bir savaş. Projeyi arkaplanda belki de Donuts’undur kim bilir. Ya da bir başkası. Emin olduğum bir şey var o da Taşları yerinden oynatacak daha çok fazla proje çıkacaktır. Rekabet iyidir iyidir, her zaman son kullanıcı kazanır 🙂

 

Kaynakdonuts.news/new-social-networks-new-domains-perfect-match

domain haberleri