Domain Haberleri

Alan adı hırsızlığı: Çalınan alan adları raporu Ağustos 2017

Daha önce belgelenen olaylara veya diğer araştırmacı raporlara dayanarak, çalınmış halde kalan alan adlarının aylık listesidir.

alan adı hırsızlığı

Daha önce belgelenen olaylara veya diğer araştırmacı raporlara dayanarak, çalınmış halde kalan alan adlarının aylık listesidir. Alan adı hırsızlığı oldukça yaygın ve hırsızlar genellikle hızlı şekilde elden çıkarmaya çalışırken ve Bitcoin ve benzeri dijital paraları tercih ediyorlar. Çalınma olaylarının çoğunluğu şifre veritabanlarının taranmasıyla ortaya çıkıyor. Tabi bu listeler şifrelerin yanı sıra diğer bir çok önemli kimlik bilgilerini de içeriyor. En büyük sorun şirketler ve kişilerin aynı şifreyi farklı platformlarda kullanmalarından kaynaklanıyor ki bu da kendilerini alan adı hırsızları karşısında açık bir hedef haline getiriyor.

Ağustos 2017 listesine giren çalınan alan adlarının listesi şu şekilde:

 

HRI.com ve Sapphire.com – HRI.com Flippa’da satışa sunuldu.

988.com – Alan adı doğrudan brokerlara teklif edildi. Hırsız, ASZ.com’un çalınmasıyla bağlantılı.

ASZ.com – Alan alanı brokerlara ve engellendiği GoDaddy ve Flippa’ya teklif edildi.

GR.org – Birkaç yıldır Rus alan adı hırsızı Stanislav Khramov’un kontrolü altındaydı. Bloke edildiği çeşitli mekanlarda satışa sunulmuş.

OLP.com, FDE.com, EOL.com, NNN.com, WOK.com, WTV.com, JOL.com, Tang.com, Zhang.com – Hepsi bir Japon tescil ettiren tarafından çalındı.

TNTG.com – Alan adı, çeşitli çevrimiçi mekanlarda satışa sunuldu.

 

Kaynak: domaingang.com/domain-crime/domain-crime-864-com-reported-as-stolen

domain haberleri