Domain Haberleri

.Com Fiyat Artışı Kapıda

By , - Domain Haberleri - .

MANCHESTER (circleid) — Verisign, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon Dairesi (NTIA) ile imzaladığı “fiyat sınırı” sözleşmesinin 30 Kasım 2018 tarihinde sona ermesi nedeniyle .com alan adları için fiyat artışı talep etmesi bekleniyor.

.Com alan adları sadece Verisign tarafından “toptan bazda” verilir ve alan adı kayıt memurları tarafından doğrudan halka satılır. Com uzantısı ile biten alan adları, en popüler olan geniş bir marjdır. Fiyat artışı, Amerika Birleşik Devletleri ve tüm dünyadaki milyonlarca kişi ve küçük işletmeyi etkileyecektir.

Yaklaşık 134 milyondan fazla alan adının tamamı, 19 milyar doların üzerinde piyasa değeri ile halka açık bir şirket olan Verisign tarafından yönetilmekte. Com kayıdının çalıştırma maliyeti alan adı başına 3 ABD dolarına kadar düşse de, Verisign müşterilerine 7,85 dolar harcıyor. Com’un liderliğinden dolayı Verisign’ın fiyatlandırma konusunda gerçek bir rekabetçi baskısı yok. ABD hükûmeti, Verisign’ın fiyatlarını 2012’de uygulamaya başlamadan önce, Verisign’ın önceki sözleşmesi, uzun yıllar boyunca yıllık% 7’lik bir fiyat artışı yapmasına izin vermişti.

Verisign’ın rekabetçi bir ihale süreci olmadan verilmiş olan .com kayıt işlemlerini yürütmek için yapılan özel sözleşmesi sayesinde, geçen yıl 457 milyon dolar kazandı ve % 60’ın üzerinde işletme marjlarına sahip oldu. Bu ekstra kârı, son beş yılda hisse senedi fiyatının üçe katlanmasını sağladı. Verisign, çalışan başına gelir bakımından Apple, Facebook ve Alphabet’in arkasından dördüncü sırada yer alıyor. Verisign bu fazla parayı dört yöneticisine 2017’de yaklaşık 18 milyon dolar tazminat olarak ödemede kullandı ki bu rakam Verisign’ın işletme giderlerinin % 7’sine denk geliyor (gelir maliyeti hariç). Buna karşılık, Oracle ve Adobe’nin en üst düzey dört yöneticisinin tazminatı ise işletme giderlerinin yaklaşık % 1’ini oluşturuyor.

Şu andaki düşen kârlarından memnun olmayan Verisign, zamanla İnternet kullanıcıları üzerinde etkili bir şekilde milyar dolarlık bir “vergi” teşkil edecek olan haksız bir fiyat artışı arayışına girecek.

Verisign’in .com alan adlarından nasıl yararlandığı hakkında daha fazla bilgi için StopthePriceIncreaseof.Com adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu konudaki kamu bilincini artırmak için bir Change.org dilekçesi de başlatıldı.

 

Kaynak: circleid.com/posts/20181003_hundreds_of_millions_at_stake_as_dot_com_price_freeze_expire

domain haberleri
Diğer ilgili haberler