Domain Haberleri

Schmidt: Çin Yakın Gelecekte Kendi İnternetine Sahip Olacak

By , - Domain Haberleri - .

NEW YORK (nymag) — Eski Google CEO’su Eric Schmidt, yakın bir gelecekte iki internet öngörüyor: Biri dünyanın bir tarafında kullanılan diğeri ise tamamen ayrı olan Çin tarafı. Schmidt:

Bence şu anki en büyük senaryo, Çin öncülüğündeki bir internet ve Amerika’nın liderliğindeki Çin-dışı bir internete dönüşüyor. […] Bence Çinli ürünler ve hizmetlerden fantastik liderlikler göreceğiz. Ama bu ürün ve hizmetlerle birlikte, sansür ve kontrollerle yönetilen bir hükûmetten gelen farklı bir liderlik şeklinin tehlikesi de bulunuyor…

Dünyanın en büyük arama motorunun eski başkanı Schmidt’in, Çin’in yakın gelecekte kendi internetine sahip olacağına ilişkin tahmini oldukça dikkat çekti.

Schmidt’in tahmini, 19 Eylül’de özel bir şirket olan Village Global VC’de gerçekleşti. Dolayısıyla, normal, rasyonel olan şey, Schmidt yorumlarına, sadece Web’in geleceğine dair kendi görüşlerini yansıtan ve herhangi bir stratejik ya da uzun vadeli oyun göz önüne alınmadan, manşetten büyük ölçüde verildiğini varsaymaktır.

Ancak, normal ya da rasyonel olmamalıyız. Schmidt’in eninde sonunda kamuoyuna ya da en azından Silikon Vadisinin söylediklerini kestirmek için çok fazla zaman harcayan insanlara yoluna gideceğini söylediği her şeyi bildiğini varsayalım. Burada düşünülecek iki ilginç nokta var.

Birincisi; Schmidt’in 2011’de Google’dan CEO’ndan ayrılmasının, kendisi ile Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin’in aralarındaki tartışmayı aştığı yönünde yaygın bir inanış var. Page ve Brin, Çin internetinin ağır sansürüyle Çin’den dışarı çıkmasını istedi. Büyük bir pazar ve orta sınıf büyüyen Schmidt, içeride kalmak istedi. Dövüşü kaybetti, Google 2010’da Çin’den ayrıldı ve Schmidt aylar sonra CEO olarak görevinden ayrıldı. (2017 ortasına kadar Googe’nin holding şirketi Alfabe’nin yönetim kurulu başkanı olarak kaldı, ancak tüm hesaplarda büyük rol aldı.)

Fakat Google, 2010’dakinden çok farklı. Brüt geliri ve çalışan sayısı dört kat arttı ve ürünlerini kullandırmak için çok daha fazla insana ihtiyacı var. Page ve Brin bu günlerde büyük ölçüde MIA. Bu arada, Google CEO’su Sundar Pichai, Google’ın Çin’e yeniden girip girmeyeceği konusunda “keşif aşamasında” bulunduğunu söyledi. Kod adlı Dragonfly adlı Çince için özel olarak hazırlanmış bir Google arama motorunun ayrıntıları, basına sızmaya devam ediyor.

İki; Schmidt hala Google stokunun en büyük bireysel hissedarlarından biri. Eğer gerçekten işin içinde bir iş varsa ve komplocu bir düşünce ile bakarsak: Schmidt’in ayrı bir Çin internetine dair öngörüsü stratejik bir adımdı. Google (ve bu nedenle Schmidt), Çin pazarına başarılı bir şekilde girebilseydi, muazzam miktarda para kazanıyor olurdu. İyi huylu ve iyi bağlı bir kalabalığa ayrı bir Çin internetinin kaçınılmaz, bazı üzücü ancak kaçınılmaz sansür ve devlet kontrolü ile izin verdiğini ve Google’ın piyasaya sürülmesini, görünürde hala yüksek bir Silikon Vadisi kültürüne sokmak için biraz daha kolay hale getirdiğini söyleyebiliriz.

 

DOMAINOG: Peki bunun alan adı haberleri ile ne ilgisi var? Bence doğrudan olmasa da dolaylı yoldan oldukça önemli bir tahmin olduğunu düşünüyorum. Hem olsaydı hiçte fena olmazdı. Belki iki tarafada aynı alan adını satabilirdik kim bilir 🙂 Her neyse, bunun kablosuzu var, iot’u var, iov’u var, smart’ı var, blockchain’i var, varda var. Bu yeni yeni teknolojileri düşündükçe, değil kutuplaşma, ekosistem tüm otoriteleri reddetme eğilimine doğru gidiyor gibi. Bu bağlamdan bakıldığında da kutuplaşmanın pek mümkün olamayacağı yönünde düşünmek, pekte desteksiz bir düşünce olmaz. Her neyse, zaten haber sıkıntısı var, çevirinin kusurlarına da bakmayın lütfen, yine de paylaşmak istedim, hepsi bu.

 

Kaynak: nymag.com/intelligencer/2018/09/googles-ex-ceo-eric-schmidt-predicts-separate-chinese-web.html

domain haberleri
Diğer ilgili haberler