Domain Haberleri

WIPO Davası: Tupras Net

Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.’nin 17 Mayıs’da WIPO’ya “tupras.net” adresi için Yasin Özçelik’e açtığı dava, alan adının Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.’ye devredilmesi yönünde 10 Temmuz 2017 günü sonuçlandı.

Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.’nin 17 Mayıs’da WIPO’ya “tupras.net” adresi için Yasin Özçelik’e açtığı dava, alan adının Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.’ye devredilmesi yönünde 10 Temmuz 2017 günü sonuçlandı. Davaya hakem olarak 4 Temmuz 2017’de Alan L. Limbury atanmış.

WIPO Davası Ayrıntıları

Dosya No: D2017-0978
Alan adı : tupras.net
Karar : TRANSFER
Karar Tarihi : 10 Temmuz 2017 (Dosyalanma Tarihi: 17 Mayıs 2017)
Şikâyetçi : Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.
Davalı : Yasin Özçelik
Hakem: Alan L. Limbury

Tartışmalı alan adı “tupras.net” Tucows Inc. üzerinde kayıtlı. 1983 yılında kurulan Şikayetçi ise tüpraş markasını 2000 yılında tescil ettiren Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu. Tartışmalı alan adı 20 Ağustos 2008’de tescillenmiş ve domaintools.com web sitesinde 3.500$ karşılığında satış için listelenmiş ve “Teklifinizi doğrudan e-posta adresine gönderebilirsiniz” şeklinde bir mesaj da içeriyor.

Şikayet Eden, Alan Adı’nın Şikayet Edenin TÜPRAŞ markasıyla aynı olduğunu iddia ediyor ve Alan Adı’nın kendisine aktarılmasını, Davalı’nın kötü niyetle tescil ettiğini, Alan Adı ile ilgili hak veya meşru menfaatleri olmadığını beyan ediyor.

Davalı, Şikayetçinin fikri mülkiyet haklarına saygı gösterildiğini ve Şikayet’te yapılan açıklamalara cevap vermediğini belirtmiştir. Davalı, başvuruyu kabul etmiş ve Alan Adı’nı Şikayet Eden’e aktarmayı kabul etmiş.

Davalı, Alan Adı’nın transferini başlatmak, izlemek ve başarılı bir şekilde tamamlamakla görevli bir teknik destek görevlisi atamış. Destek veren kişi Birleşik Devletler’de olup, sağlanan hizmetler için saat başına 100 USD ücret almakta ve yatırım yapılacak toplam çalışma saatinin üç saatten az olması beklendiği bilgisi veriliyor 🙂 Davalı, hizmet bedelinin Şikayet Eden tarafından ödenmesini saygıyla istiyor. Davalı nezaketen, o Alan Adı önceki kayıt yenileme maliyeti ile ilgili herhangi bir mali hak iddia etmiyor, Ağustos 2008’den beri Davalı tarafından ödenmiştir.

Sonuç olarak karar, hakemin, “tupras.net”i Şikayet Eden’e aktarılması kararını veriyor.

 

Kaynak : www.wipo.int/amc/en/domains/search/text.jsp?case=D2017-0978

domain haberleri